Biserica parohială din satul Căzăneşti este construită între anii 1795 – 1800 din material lemons, având numai temelia din piatră, cu cheltuiala credincioşilor din comuna Căzăneşti, ajutaţi de cetăţenii comunelor învecinate.

Este construită în formă de navă şi acoperită cu tablă zincată. În decursul vremii a suferit mai multe reparaţii, fiind ameninţată cu năruirea.

Între 1930 – 1931 a fost renovată din temelie, folosindu-se în mare măsură materialul recuperat la demolare.  În anul 1938, a fost acoperită cu tablă zincată şi s-au terminat lucrările exterioare. Pictura interioară este executată în ulei de către pictorul Dumitru Velici din Bîlvăneştii de Jos, aşa cum arată şi semnătura din pisanie, care indică anul 1938.

Iniţiativa şi stăruinţa reparării Sfântului lăcaş aparţine preotului C. Pătuleanu, preot paroh la vremea respectivă.

În ziua de 8 septembrie 1940 a fost resfinţită de către PC Protoiereu Ştefan Pârligros.

Obiecte de valoare istorică sau artistică biserica nu are.